2010 yılının Nisan ayında bir dizi etkinliğe katılmak üzere Sonpeygamber.info’nun misafiri olarak Türkiye’ye gelen Washington Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Jonathan Brown 27 Mayıs 2011 Cuma günü bir kez daha Meridyen ailesiyle derneğin yeni mekânında buluştu.

Dr. Jonathan Brown

 

Batıdaki Hz. Peygamber algısı üzerine açıklamalar yapan Dr. Jonathan Brown, Meridyen’in en önemli projelerinden biri olan ve dört dilde yayın çalışmalarını sürdüren Sonpeygamber.info web portalının İngilizce sayfası olan Lastprophet.info projesi üzerine de Meridyen ailesiyle fikir alışverişinde bulundu.

 

Dr. Jonathan Brown kimdir?

2000 yılında Georgetown Üniversitesi Tarih Bölümü’nden, “İslam ve Müslümanların Hristiyanlık anlayışı” konulu teziyle mezun olan Jonathan Brown, doktorasını Chicago Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü’nde “İslam Düşüncesi” üzerine yaptı. Brown, 2005-2008 yılları arasında İslam Dünyası Oxford Ansiklopedisi ve 2008-2009 yılları arasında da Oxford Online İslam Araştırmaları Bibliyografyası’nda danışman editör olarak çalıştı. Şu anda Washington Üniversitesi Yakın Doğu Medeniyetleri-İslam Araştırmalar Bölümü’nde öğretim görevlisi ve araştırmacı olarak çalışmakta ve Ayrıca Oxford Ansiklopedisi‘nde İslam Hukuku konusunda baş editörlük görevini sürdürmektedir. Brown ayrıca Mısır, Suriye, Türkiye, Fas, Suudi Arabistan, Yemen ve İran’da çeşitli araştırmalar yaptı.