Meridyen Derneği’nin 20. yüzyıla damgasını vurmuş ilim insanları ve aydınlarının hayatlarına tanıklık etmek üzere başlattığı “Meridyen Biyografi Konuşmaları Dizisi” yeni dönemine Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ile başladı.

13 Şubat 2015 Cuma akşamı Meridyen Derneği’nin Üsküdar’daki tarihi mekânında gerçekleşen Meridyen Biyografi Konuşmaları Dizisi’nin VII. Toplantısı, Yazar Kamil Büyüker’in moderatörlüğünde  “Bugünü Tarihten Okumak başlığı çerçevesinde gerçekleşti.

ihsansureyyasirma

“Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 5 ciltlik ‘Müslümanların Tarihi’ kitabıyla Hz. Adem (as)’den Osmanlı ve Osmanlı’nın son dönemine kadar özlü bir tarih önümüze koymuştur,” diyen Kamil Büyüker, “Neden İslam’ın Tarihi değil Müslümanların Tarihi?” sorusuyla, sözü Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya bıraktı.

“Arapça, Farsça, Türkçe yazılmış, ‘İslam Tarihi’ dediğimiz kitaplar aslında İslam Tarihi değildir. Peygamberler zamanında yaşamış insanlar, halifeler zamanında yaşamış insanlar, sultanlar zamanında yaşamış insanlar ve hatta günümüzde yaşamış insanlar Müslüman oldukları için ‘Müslümanlar Tarihi’ tabirini kullandım.  Elbette Müslümanlar dünyada yalnız yaşamıyor. Kitapta da Müslümanların gayrimüslimlerle olan ilişkileri de yer almaktadır.”

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Müslümanların tarihinin Hz. Adem (as) ile başladığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Kurân-ı Kerîm’de kendisinden söz edilen, bizim sorumlu olduğumuz bir Adem (as) vardır ve böylece insanlık başlamıştır. Adem (as), bizim kaynaklarımızda ilk peygamber olarak geçtiği için, tarih kitabını da onunla birlikte başlattım. Nitekim Kurân-ı Kerîm’de Peygamber (sav)’in sünneti de Adem (as) ile başlamıştır. Peygamberlere geçmeden önce, kitabın 1. cildinde Müslümanların tarih anlayışına, tarihe nasıl baktıklarına değinen bir önsöz, bir mukaddime yazma gereği gördüm. Müslümanları bir çerçeve içerisine koydum ve Hz. Adem (as)’dan Son Peygamber Hz. Muhammed (sav)’e kadar tarihlerini yazmak istedim. Bu yüzden, 1. cildi Hz. Muhammed (sav)’den önceki peygamberlere ayırdım.”

biyografi

“İnsan hayatı bir hayal üzerine kuruludur,” diyen Prof. Dr. Sırma, ilmin önemine ise şu sözleriyle değindi:

“İnsanlar hayal kurmalı ve o hayali gerçekleştirmek için peşinden koşmalıdırlar. Rabbim lütfetti ve hayatımda güzel insanlarla karşılaştım. Bu insanlardan bir tanesi Şeyh Müşerref Efendi’dir. Hayatım boyunca hep ilmi öğrenmek istedim. Okyanus düşünün ucu bucağı yok. İlim de okyanus gibidir. Allah Teâlâ (cc), bizim anlamadığımız şekilde fiiller yaratmıştır. Mesela, acımak diye bir şey vardır. Eğer acımak olmasaydı, hayatın tadı olmazdı. Tarih bunun gibi bir şeydir. Aradığım bir belgeyi bulunca bazen çok sevinirim bazen de çok üzülürüm. Acı veya tatlı birçok hadise tarihi oluşturmaktadır.”

“Allah Teâlâ (cc) bir âyet-i kerimede, ‘İnsan zayıf yaratıldı’ buyurmuştur. İnsan imtihan olacağı için zayıf yaratılmıştır. Her zaman iyi insan yoktur. İnsan, zayıf noktasından şeytan tarafından yakalandığı zaman maalesef kaybeder. Müslümanların tarihi de bir grafiktir. İnsan kendi nefsine hâkim olunca, gerçekten İslami değerlerle hareket edince grafik yükselir. En güzel örneğini Endülüs’te görürüz. Tarih bu şekilde oluşur.”

Son olarak, batılılaşma kavramını ele alarak eğitim yılları ve hayatındaki önemli anılara değinen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bizim kırılma noktamız okumayı bıraktığımızda olmuştur. Dünya tarihinde bizim gibi kendi uygarlığına darbe vuran hiçbir millet yoktur. Hiçbir millet kendi yazısını değiştirmemiştir. Kendi yazımızı kendimiz değiştirdik ve tarihimizle ilişkimiz koptu. Kendi değerlerimizi anlayamaz olduk. Övünerek söyleyebiliriz ki, dünyanın en güzel saklanmış devlet arşivi bizdedir. Bunun değerini bilmeliyiz.”

“19. yüzyıldan itibaren batılılaşma hastalığı gelince ilmi bıraktık. Batılılaşmak için her şeyi terk ettik. Batılılaşma olmadı. Ne batılı olduk ne Müslüman kaldık. Fransa’ya eğitime gittiğim zaman Muhammed Hamidullah hocamızın dizine düştük. Bu Allah (cc)’ın büyük bir lütfudur. Her Cuma ve Pazar günü Muhammed Hamidullah hoca ile görüşürdük ve o bizi tazelerdi.”

isureyyasirma

Program, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın katılımcıların kitaplarını imzalamasının ardından son buldu.