Meridyen Derneği’nin 20. yüzyıla damgasını vurmuş ilim insanları ve aydınlarının hayatlarına tanıklık etmek üzere başlattığı “Meridyen Biyografi Konuşmaları Dizisi”nin VIII. toplantısı, 27 Şubat 2015 Cuma akşamı Meridyen Derneği’nin Üsküdar’daki tarihi mekânında gerçekleşti.

Prof. Dr. Ali Murat Daryal’ın katılımıyla “Medeniyete Farklı ve Derin Bir Bakış başlığı çerçevesinde gerçekleşen programda, Prof. Dr. Daryal sözlerine, medeniyetin tanımını yaparak başladı:

“İslâm medeniyeti, zaman medeniyetidir. Batı medeniyeti ve diğer medeniyetler ise mekân medeniyetidir. Dünyada ne kadar insan varsa o kadar değer hükmü vardır. Allah (cc)’a inananların değerleri vardır. Bir medeniyet başka bir medeniyete benzemek mecburiyetinde değildir. Medeniyet; dini, dili, kıyafeti, mûsikîsi, sanatı, zevki, eğlencesi, yemeği, mimarisi ile kendine ait değerler etrafında toplanmış insan grubudur. İslâm medeniyeti de batı medeniyetine benzemek zorunda değildir. Medeniyetlerin kendi camialarında değer bulabilmeleri için, kendilerine ait olmaları gerekmektedir. Taklitle medeniyet olmaz.”

“Batıyı örnek alıp, İslâm’ı batıya göre endekslemeye kimsenin hakkı yoktur. Medeniyetler ihtiyaçlarını alırlar. Aldıkları ihtiyaçlarını kendi dehalarıyla yoğurur, kendi değerlerine göre yeniden oluşturur ve yeni bir eser ortaya koyarlar. Biz kendi dehamızı kendimize göre ve kendi değerlerimizle yetiştiririz.”

amuratdaryal

“Hz. Muhammed (sav) değerleriyle, her şeyi ile İslâm medeniyetini dünyaya armağan etmiştir,” diyen Prof. Dr. Daryal sözlerine, Hz. Muhammed (sav)’in önderliği hakkında bilgi vererek devam etti:

“Hz. Peygamber (sav)’in önderliği bugün bizim en çok muhtaç olduğumuz konudur. Hz. Muhammed (sav) etrafındakileri büyüterek büyümüştür. Kesinlikle kendi şahsını hiçbir zaman öne çıkarmamıştır. Kendisine ne yapılırsa yapılsın bunu mesele etmemiş ve kabullenmiştir. Dünya ne öğrendiyse İslâm medeniyetinden öğrenmiştir. İslâm medeniyeti Hz. Muhammed (sav)’in vefatından sonra yıkılmamış, dimdik ayakta kalmıştır. Çünkü Hz. Muhammed (sav), 1500 sene İslam medeniyetini ayakta tutacak, onu yaşatacak, onu göklere çıkaracak insan tipi geliştirmiştir. Hepimiz bu insan tipini temsil ediyoruz. Biz, Hz. Peygamber (sav)’in bize emanet ettiği imanı ve İslâm’ı elimizden geldiği kadar dişimizle, tırnağımızla var etmeye ve yaşatmaya çalışıyoruz, çalışacağız.”

biyografi

Son olarak, “İslâm medeniyeti zamanını doldurdu mu?” sorusunu cevaplayan Prof. Dr. Daryal sözlerini şöyle tamamladı:

“İslâm medeniyeti zamanını doldurmadı; zindeliğini koruyor. Medeniyet, gençlerin gönüllerine onları bu medeniyete bağlayacak nur ve iman vermiştir. İslâm medeniyeti hepimizin gönlüne ümit verebiliyorsa, bu medeniyet eskimiş değildir. İslâm medeniyeti kıyamete kadar var olacaktır. Medeniyetimiz için hayatını, ömrünü verecek çok Müslüman vardır.”

Program, yapılan ikramın ardından son buldu.