Meridyen Derneği’nin web portal projesi www.sonpeygamber.info kurulduğu günden bu yana Hz. Peygamber hakkındaki dini, akademik ve kültürel birikimi çağın etkin iletişim aracı internet yoluyla tüm dünyaya taşımayı hedefiyle bu sene de “Hadis ve Siret Ödülleri”ni sahipleriyle buluşturmaya hazırlanıyor.  Bu yılki ödüller Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılacağı ve IRCICA’nın katkılarıyla düzenlenecek olan bir törende sahiplerine takdim edilecek.

Akademik Ödüller Bu Yıl Üç Ayrı Kategoride

Sonpeygamber.info tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve her yıl periyodik olarak devam ettirilmesi hedeflenen Hadis ve Siret Araştırmaları Yarışması’nda ödüller yüksek lisans, doktora ve makale olmak üzere üç ayrı kategoride sahiplerini bulacak.

İlki düzenlenen makale yarışmasının konusu “İslam Peygamberi’nin Gayrimüslimlerle İlişkileri” olarak belirlendi. Küreselleşen dünyada iletişim teknolojilerindeki gelişmeyle de paralel olarak Müslümanların geçmişte olduğundan daha fazla gayrimüslimlerle irtibat halinde olmaları ve bu konudaki ilkesel arayışlara en iyi örnekliğin Hz. Peygamber’in uygulamalarında bulunabileceği düşüncesinden hareketle yarışmada böyle bir temanın seçildiği açıklandı.

Hadis ve Siret Araştırmaları Yarışması bu alanda yapılan akademik çalışmaların teşviki ve başarılı araştırmacıların ödüllendirilmesini hedefliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez De Jüride

Yarışmaya katılan akademisyenlerin tezleri Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu, Prof. Dr. İsmail Yiğit, Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar ve Prof. Dr. Tahsin Görgün’den oluşan seçkin bir jüri heyeti tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu. Her üç kategoride, birincilik elde eden araştırmacılara ödülleri 9 Nisan 2011 günü saat 16:00’da  Yıldız Sarayı Çit Kasrı’nda düzenlenecek olan ödül töreninde takdim edilecek.

Hadis Ve Sirete Hizmet Onur Ödülü

Yine bu yıl dördüncüsü verilecek olan ve www.sonpeygamber.info ziyaretçilerinin oyları ile sahibi belirlenen Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü de hayatını bu alana adamış değerli bir isme vefa duygularını dile getirmek amacıyla takdim edilecek. Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü için Sonpeygamber.info web portalı üzerinden yapılan oylamada okurların büyük çoğunluğu tercihlerini 2008 yılında Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir’den, 2009’da Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan’dan, geçtiğimiz yıl ise merhum Prof. Dr. İbrahim Canan’dan yana kullanmıştı. Bu seneki oylamanın sonucu ise düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.

Ney Ve Seda Konseri Ve Naat Dinletisi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla gerçekleşecek olan program, kültürel gelenek içinde Hz. Peygamber’in izdüşümlerinin görüleceği bir şiir dinletisiyle taçlandırılacak ve bir müzik dinletisiyle son bulacak.  A. Şenol Filiz ve arkadaşlarının “Ney ve Seda” konseriyle yer alacakları ödül töreninde ayrıca günümüz şairlerinden A. Ali Ural ve Celal Fedai’nin katılımlarıyla bir naat dinletisi gerçekleştirilecek.

 

Bilgi: 0216 310 30 39 0533 315 28 86 [email protected]