Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Priştine Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Balkanlar’da Sosyal Bilimler Kongresi 30 Mayıs -06 Haziran 2010 tarihleri arasında, Kosova Priştine’de yapılacak.

2. Kez düzenlenen kongrenin ele aldığı konu”21. Yüzyılda Balkanlar Geleceğini Arıyor” ana teması etrafında şekillenmektedir. Böylesi bir arayışın Türkiye ile Balkanlar’ın birlikte ortak bir geleceğe güçlü ve müreffeh olarak ulaşabilmelerine katkı yapması en büyük arzumuzdur.

Kosova’da Priştine Üniversitesi ile Prizren Eğitim Fakültesi aracılığıyla inşa edilmekte olan bu bilimsel işbirliği zemininin Türk ve Balkan bilim camialarının daha büyük çaplı çalışmalarına kapılar açması ise bir diğer beklentimizdir”

0 Mayıs -06 Haziran 2010 tarihleri arasında yapılacak kongre süresince ayrıca “Ayak İzlerim” temalı tarih ve kültür gezisi yapılacak. Gezide Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan üzerinden bir yarım daire çizilerek Bosna’ya geçilecek ve buradan İstanbul’a dönülecek.

Konu ile ilgili daha fazla bilgiye www.sbekongre.sakarya.edu.tr adresine ulaşılabilir.