IX. Hadis ve Siyer Araştırmaları Ödülleri Sahiplerini Buldu

IX. Hadis ve Siyer Araştırmaları Ödülleri, 18 Aralık Cumartesi akşamı Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Meridyen Derneği tarafından 2007’den beri düzenlenen, hadis ve siyer alanlarında yapılan nitelikli akademik çalışmaları teşvik etmeyi, ayrıca bu alanlara yıllarca hizmet etmiş önemli ilim insanlarını onurlandırmayı gaye edinen organizasyon, bu yıl dokuzuncu kez gerçekleştirildi.

Başvuru süreci 2020’de başlayan IX. Hadis ve Siyer Araştırmaları Yarışması’nın bu yılki jürisinde Prof. Dr. Erdinç Ahatlı, Prof. Dr. Sami Erdem, Prof. Dr. Halit Özkan ve Doç. Dr. Nihal Şahin Utku gibi alanlarında saygın isimler yer aldı. Yoğun ve titiz bir değerlendirme sürecinin ardından, üç isim jüri tarafından ödüle layık bulundu. Yüksek Lisans Tezi dalında Fatma Büşra Çoban “Endülüslü Muhaddislerin Rıhleleri (Hicrî İlk Dört Asır)” başlıklı teziyle, Ömer Faruk Doğangül ise “Câhiliye Döneminde Fil Olayı ve Etkisi” başlıklı teziyle jürinin birinci seçtiği isimler oldu. Doktora Tezi dalında birinciliğin sahibi ise “Anlatıbilim ve Hadis” başlıklı teziyle Fatma Yüksel Çamur oldu.

Meridyen Derneği gönüllüleri ile hadis ve siyer alanlarının önde gelen isimlerinin teklifleriyle belirlenen Hadis ve Siyere Hizmet Onur Ödülü ise geçtiğimiz ay ahirete uğurladığımız, Türkiye’nin en saygın ilim insanlarından Prof. Dr. Kemal Sandıkçı’nın aziz hatırasına hürmetle ailesine takdim edildi.

Sunuculuğunu Cemalettin Tül’ün yaptığı ödül gecesi, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Altın’ın okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı. Meridyen Derneği Başkanı Melike Koç ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin selamlama konuşmalarının ardından, yakın zamanda dar-ı bekaya göç eden şair Sezai Karakoç’u da anmak gayesiyle hazırlanan video gösterimi gerçekleştirildi. Murat Pay’ın yönettiği, Hasan Aycın’ın çizimleriyle, Sedat Anar’ın da müzikleriyle katkı sunduğu videoda, İskender Pala merhum şairin “Küçük Na’t”ını seslendirdi.

Gecede ödül sahiplerinin danışman hocaları da yer aldı. Ömer Faruk Doğangül’ün ödülünü tez danışmanı Prof. Dr. Gülgûn Uyar, Fatma Büşra Çoban’ın ödülünü tez danışmanı Prof. Dr. Bekir Kuzudişli, Fatma Yüksel Çamur’un ödülünü ise tez danışmanı Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar takdim ettiler.

Onur Ödülü takdiminden önce, merhum Prof. Dr. Kemal Sandıkçı ile Diyanet TV tarafından yapılmış söyleşiden derlenen bir video gösterildi. Ardından Hadis ve Siyere Hizmet Onur Ödülü, Prof. Dr. Kemal Sandıkçı’nın ailesi adına babası gibi değerli bir ilim insanı olan Prof. Dr. Burhaneddin Sandıkçı’ya Meridyen Derneği Başkanı Melike Koç ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili tarafından takdim edildi. Prof. Dr. Burhaneddin Sandıkçı’nın anma ve teşekkür konuşmasının ardından, Grup Neva’nın musiki dinletisi ile ödül töreni sona erdi.

 

0216 310 30 39

[email protected]

Altunizade Mah. Mahir İz Cad.

No: 26 Kat: 3

34662 Üsküdar / İstanbul

Copyright © 2021, meridyendernegi.org