Meridyen Konuşmaları “Seyahat ve İnsan” Temasıyla Başladı

Meridyen Derneği’nin edebiyattan sanata; akademiden günlük meselelere çağımızı ilgilendiren her konuda, alanında uzman kişilerin deneyimlerini paylaşmak üzere başlattığı Meridyen Konuşmaları söyleşi dizisi dönem dönem farklı konularla ve farklı konukların katılımlarıyla gerçekleştirilmektedir.

“Seyahat ve İnsan” teması çerçevesinde Kültür Tarihçisi, Yazar ve Cumhurbaşkanı Danışmanı H. Hümeyra Şahin’in katılımıyla gerçekleşen söyleşide seyahat etmenin önemi, seyahat edilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve seyahat kültürüne dair ilgi çekici konular tartışıldı.

Derneğimizin ikinci dönem başkanı Sn. Hümeyra Şahin’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekildeydi:

“Hepimiz bir alemden geldik ve başka bir aleme gideceğiz. İçine doğduğumuz bu durum hepimizi seyyah yapıyor. Bu anlamda seyahatin bizim için ontolojik bir anlamı vardır.”

“Orta çağ İslam dünyasının seyahat motivasyonuna baktığımızda seyahatin daha çok bir alim uğraşı olduğunu görüyoruz. İslam dünyasında bir bilgiyi kitaptan okumaktan çok, bir müderristen tahsil etmek makbul olduğu için; seyahat teknesine binmeden ilim ülkesinde gezilemeyeceği anlayışı var.”

“Bugün bir yaz tatilinde çocuklarını Londra'ya, Paris'e götüren ailelere diyorum ki; lütfen çocuklarınızı madalyonun diğer yüzünü göstermek için Afrika ülkelerine de götürün. Batıda gördüğümüz o konforlu hayatın, geniş bulvarların hangi emekler, hangi alın terleri üzerine inşa edildiğini görmek adına Afrika seyahatlerini çok önemsiyorum.”

“Seyahatin konfor ve hazdan öte bir anlamının olmasını önemsiyorum. Her seyahatin ekolojik bir maliyeti var. Dünyada bıraktığımız karbon ayak izinin hesabını hem bu dünyaya hem de gelecek nesillere vermek durumundayız.”

Update: 27.06.2021